Ortodoncja to dziedzina stomatologii zajmująca się korektą zgryzu oraz nieprawidłowości zębowych. Jest wiele metod leczenia ortodontycznego prowadzących do pięknego uśmiechu.
Najistotniejsza z nich, to wyeliminowanie przyczyny, jeśli oczywiście jest ona uchwytna, tak jak np. ssanie kciuka lub oddychanie przez usta. Jeśli przyczyna nie zostanie usunięta, po zakończonym leczeniu może nastąpić nawrót wady zarówno u pacjentów w okresie wzrostu jak i dorosłych.
Kolejnymi metodami są mioterapia i reedukacja – polegające na ćwiczeniach mięśniowych czasem z zastosowaniem prostych aparatów ortodontycznych. Metody te są stosowane u młodszych dzieci, do około 4 roku życia, przy zaburzeniach nadpęcia mięśni lub wadach czynnościowych takich jak np. cofnięcie żuchwy.
Metodą, jest też szlifowanie zębów mlecznych, stosowane u młodych pacjentów przy występowaniu wad czynnościowych czyli nieprawidłowego ustawienia żuchwy oraz stripping czyli pionowe szlifowanie zębów stałych u starszych pacjentów.
Najczęściej jednak leczenie ortodontyczne przeprowadza się za pomocą aparatów zdejmowanych oraz stałych. Należy tu podkreślić, że etap leczenia aparatami zdejmowanymi w okresie wzrostu dziecka może zapobiec lub zmniejszyć zakres późniejszego leczenia aparatami stałymi. Np. uchronić przed koniecznością ekstrakcji zębów stałych.
Ostatnią najszerszą metodą leczenia, w które zaangażowani są lekarze innych specjalności, jest leczenie zespołowe. Często samo leczenie ortodontyczne jest procesem przygotowawczym do dalszego leczenia protetycznego czy też jest etapem w leczeniu periodontologicznym. Pacjenci z wadami szkieletowymi są przygotowywani do operacji ortognatycznej w celu poprawy rysów twarzy i warunków zgryzowych.
Niezależnie od wybranej metody leczenia cel jest zawsze ten sam – zadowolenie pacjenta i lekarza.